Silver Lİnings Playbook /Umut Işığım Filmi İncelemesi

Selam Sinemaseverler ! 🙂

Bugün izlerken keyif aldığım bir film ile sizlerleyim. Hem eğlenceli hem dramatik aslında… Böyle içinizin sıkıldığı anda ya da ne yapacağınıza karar veremediğiniz uyuyamadığınız gecelerde en iyisi sıcacık bir kahve eşliğinde kendinizi filme bırakmanız… Öyle dünyalara götürür ki sizi bir film bazen yüzünüzde sıcak bir tebessümle biter bazen gerilimle biter bazen yorar bazen sıkar… Bu film beni sonunda gülümsetti, sanırım aşk filmlerini sevmemin nedenlerinden biri de oldukça duygusal olmam ve her şeyin sevgiyle yapılacağına inanmam. Fazlaca içimi döktükten sonra sizlere filmin detaylarını anlatabilirim 😀
10WorstMovieDates1
Silver Linings playbook aslında bir kitap, yazarı Matthew Quick’tir. Kitap senaryolaştırılarak beyaz perdeye aktarılmış. 2012 ABD yapımı romantik komedi-dram türünde David O. Russell’un yönetmenliğini üstlendiği bir yapıt..Oyuncular ; Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Jacki Weaver, Chris Tucker,Robert De Niro yer alıyor. Jennifer Lawrence’in oyunculuğuna hayranım hatta bu filmde en iyi kadın oyuncu Oscar’ını almış. Çeşitli dallarda da ödül alarak başarılarını taçlandırdı . Hem güzelliğine hem sadeliği ve açık sözlülüğü beni etkileyen faktörlerdi..Metacritic sitesinde umut ışığı filmi 81 puan almış ve yapımcısına oldukça büyük meblağlar kazandırmıştır.
silver-linings-playbook-itinerary-comp1-600vp
Teknik kısımlardan sonra hemen konusuna değinelim:) Tarih öğretmeni olan Pat bir anda her şeyini, karısını,işini kaybediyor ve akıl sağlığı elinden gidiyor. Bunun üzerine rehabilitasyon tedavisi görüyor uzun süre… Pat rehabilitasyon merkezinden çıktığında tek hedefi eski karısı Nikki’yle birlikte mutlu yuva düşünü gerçekleştirmek. Bunun için de iyi insan olursam Nikki bana döner diyerek her alanda kendini geliştirmeye çalışsada arada akıl sağlığı elden gidiyor. Bu sırada Tiffany ile bir arkadaşı vasıtası ile tanışıyor ve Tifanny eğer Pat mektup yazarsa Nikki’ye verebileceğini fakat kendisininde ona bir şey vermesi gerektiğini, onun için en büyük hayalini yaşatması için teklif eder. Burada içerik kısmı bitti. Merak uyandırdıysa gidin izleyin. 😀 Bu şekilde yapmamın nedenleri fazla spoiler içeren yazıları okumamam ve heyacanını kaybettirdiğini düşündüğümden… Farklı dallarda ödül alan Silver Linings Playbook bence izlemeye değer… Kitabını okumadım fakat okusam mı diye düşünüyorum. Hangisinin daha iyi olduğuna karar vermek için.. Film müzikleri de çok güzeldi bu arada dinlemenizi tavsiye ederim.Dinlemek için Tık Tık !
81vIoFRne2L._SL1500_
Beni en etkileyen cümle ile yazının sonuna gelmek istiyorum. “Dünya kalbinizi her şekilde defalarca kıracak, bu kesin. Bunu size anlatabilmemin bir yolu yok, benim veya başkalarının içindeki deliliği de açıklayamam. Ama şu var ki Pazar, benim yine en sevdiğim gün. Herkesin benim için yaptıklarını düşündükçe çok şanslı bir adam olduğumu hissediyorum.”

watch-an-alternate-ending-for-silver-linings-playbook

tiffany_mas_gotica

fgfg

Silver Linings Playbook

maxresdefault

1682440-inline-inline-5-silver-linings-playbook-what-was-left-on-the-cutting-room-floor

SLP-Screencaps-silver-linings-playbook-35200529-1920-800

814skS4TMOL._SL1500_

David-O.-Russell-Silver-Linings-Playbook-writerdirector-Best-Director-and-Best-Adapted-Screenplay_gallery_primary
Hoşçakalın !

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir