Yoga Matı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yoga Mat Önerileri

Merhaba dostlarıım, bloğuma hoş geldiniiz 🙂

Bugün birlikte yoga matı alırken nelere dikkat edilmeli, nasıl mat seçilmeli onlardan bahsedeceğim. Mat fiyatları son zamanlarda inanılmaz artsa da halen uygun fiyata performansı yüksek mat bulmak mümkün… Benim önceden kullandığım Decathlon mattı ve oldukça memnundum. Yaklaşık olarak iki sene sürekli kullanımdan dolayı artık kayma problemi olmaya başladı ve yeni bir mat almaya karar verdim. Hatta Decatlon yoga matı yorumlarımı bloğumda bulabilirsiniz. Genelde yoga matlarının ömrü maksimum iki senedir. Hatta düzenli yoga yapıyorsanız bir sene sonra kayma problemi oluşmaya başlıyor. Bu da ellerin ve ayakların kaymasına, sakatlanmaya neden olabiliyor. Eğer elleriniz matta çok kayıyorsa ancak pratikten de geri kalmak istemiyorsanız ellerinizin olduğu bölüme yüz havlusu, kemer koyarak kayma problemini geçici olarak giderebilirsiniz. Yoga matı seçerken nelere dikkat edilmeli, yoga matı kaç mm olmalı hemen onlara geçelim.

Yoga Matı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Yoga Matı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Yoga Matı Kaç MM Olmalı?
Yoga Matı Kaç MM Olmalı?

İçindekiler

Yoga Matı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle antrenman türüne göre mat seçimi yapılabilir. Örneğin daha çok vinyasa, power yoga yapıyorsanız çok kalın ve sentetik mat olmaması gerekiyor. Ancak çok ince mat türü de diz sakatlanmalarına neden olabileceği için bir tık kalın matlar tercih edilmelidir. Genel olarak yoga matı seçerken şu faktörlere dikkat edilmeli:

 • Yoga matı seçerken kayma yapmaması, kolay bir şekilde efor harcarken yüzeyin tutunması oldukça önemli… Özellikle ellerin ve ayakların kaymaması pozlarda derinleşmeyi ve doğru şekilde hizalanmayı kolaylaştırır.
 • Yoga matı çok ince olması dizlere zarar verebilir. Çok kalın olması da kaymayı artırabilir. Bu nedenle 3-15 mm arasındaki matlar seçilebilir.
 • Hizlanma konusunda kafa karışıklığı yaşanıyorsa çizgilerle belirtilen matlardan yararlanılabilir. Özellikle hizlanmaya yardımcı uygun fiyatlı birçok mat seçeneği bulunuyor. Decathlon, Fitmart markalarına bakabilirsiniz.
 • Yoga matını sürekli taşıyorsanız ağırlığının çok olmaması da önemlidir. Özellikle kamplara, inzivalara gidiyorsanız matlar da taşınılıyor. Hafif, kaydırmaz, hizalanmaya yardımcı matlar işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Yoga matı çantasının olması da çok önemli etkenler arasındadır. Çünkü taşımayı kolaylaştırır ve ağırlığın eşit şekilde dağılmasına yardımcı olur.
 • PVC malzeme içeren  yoga matları zararlı olduğu için önerilmez. Vinyasa gibi hareketli, akışı bol olan yoga türünde doğal kauçuk matlar önerilir. Yin yoga gibi yumuşak türlerde ise köpük matlar önerilir.
 • Yoga matı rengi kişinin sevdiği tonda olması pratiği keyifli hale getirir. Siyah, koyu matlar teri, kiri belli etse de oldukça güzel seçenekler de mevcuttur. Açık renk matlar da ter yerine kiri daha çok belli eder. Ki belirli aralıklarla matların temizlenmesi önem taşır.
Yoga Mat Önerileri
Yoga Mat Önerileri
Kaydırmaz Mat Önerileri
Kaydırmaz Mat Önerileri

Fitmart Kaydırmaz Yoga Matı Kullananlar

 • Decathlon yoga matında ilk kullandığımda kayıyordu. Sonrasında kullandıkça yüzeyinde tutma, kaydırmama özellikleri vardı. Ancak Fitmart markasının matı ilk kullanımdan itibaren kaydırma problemi yaşamadım ve daha önce neden almadım dedirttirdi.
 • İlk açtığımda çok az rahatsız edici kokusu vardı. Temizledim, havalandırdım ilk geldiğinde sonrasında koku gitti.
 • Fitmart yoga matı 3,5 kg ağırlığında, 5 mm ve oldukça rahat hareket edilebiliyor. Zemini tuttuğundan geçişler arasında zorluk yaşamadım.
 • Ağırlığı hafif ve istediğim yere kolaylıkla taşıyorum.
 • Çantası olmaması eksi yanlarından ancak Decathlon yoga matının ip taşıma aparatı ile taşıyorum her yere… Şimdiye kadar sorun yaşamadım açıkçası…
 • İnce, kaydırmaz, tutuşu iyi yoga matı arıyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.
 • Decathlon mu Fitmart mı derseniz ikisini de kullanmış biri olarak açık ara Fitmart derim. Neredeyse iki matın fiyatları aynı olsa da Fitmart performans olarak daha başarılı…
 • Fitmart matlarında hizalanmaya yardımcı çizgiler mevcut ve uzunluğu gayet ideal…
 • Daha önce Roru mat aldım ancak istediğim yapıda gelmedi. İnanılmaz kaydırıyor ve kalın geldiği için iade ettim. Çok daha uygun fiyatlı ancak uzun süreli kullanılabilecek, iyi  bir mat olduğunu düşünmüyorum.
Yoga İçin Mat Gerekli mi?
Yoga İçin Mat Gerekli mi?

Yoga Matı Kaç MM Olmalı?

Yoga matı bence 3-5 mm arasında olmalı… Hem dizlere zarar vermeyecek kadar kalın hem de poz geçişlerini zorlaştırmayacak kadar ince olmalı… Aynı zamanda çok kalın olması ellerde ve ayaklarda kayma problemlerine neden olabilir ve köpük yapıdaki matlar bu kayganlığı destekler.

Yoga Matı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Yoga Matı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yoga İçin Mat Gerekli mi?

Yoga yapmak için illa bir malzemeye ihtiyaç yok. İster bahçe ister halı üzerinde yoga yapılabilir. Ancak istikrarlı bir şekilde konforlu ve keyifli şekilde pratikler yapmak için mat kullanmak gerekebilir. Ben mat aldıktan sonra daha motive ve güvenli şekilde pratiklerimi yaptığımı düşünüyorum. Ancak bazen tatillerde vs bahçede 20-30 dakikada bahçede de yoga yaptığım oluyor. Böyle ortamlarda taş gibi zarar verecek malzemelerin temizlenmesi gerekiyor. Yoga yaparken her anlamda kendinizi güvenceye almak kazalardan korur. 🙂

Yoga İçin Mat Gerekli mi?
Yoga İçin Mat Gerekli mi?

Instagram Meryemlecom hesabımdan takip edebilirsiniz 🙂 Bir sonraki yazımda görüşürüz, sizi seviyoruuum 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir