Yüz Spreyi Ne İşe Yarar?

Biophilia's Solutions Nemlendirici Cilt Bakım Spreyi Ne İşe Yarar?

Merhaba dostlarım, bloğuma hoş geldiniz 🙂

Bugün yüz spreyleri ile ilgili bilgi vermek istedim. Cildimiz bizi yansıtır ve görünümümüzü etkiler. Bu nedenle hem kişinin özgüvenini hem de başkaları ile ilişkimizi belirlediği için çok iyi bakmamız gerekir. Yüz spreyleri son yıllarda üretilse de bence gereken özen ve ilgi gösterilmedi. Geçtiğimiz yıllarda termal sular olarak öne çıksa da çok fazla tutulamadı ve önemi bilinmeden piyasadan siliniyor diye düşünüyorum. Yüz spreyi ne işe yarar diye sorabilirsiniz. Yüz spreyi cildi canlandırmak, ferahlatmak ve içeriğine bağlı olarak cildi nemlendirme, nemi hapsetme ve canlı görünmesine yardımcı olur. Özellikle yaz ya da bahar aylarında ya da kişi yoğun spor yapıyorsa cildini rahatlatmak için yüz spreyi kullanılabilir. Yüz spreyinin diğer ismi ise yüz misti ya da face mist olarak geçer. Aslında ikisi de, işlevleri de aynıdır. Yüz spreyleri genellikle her cilt tipine uygun olacak şekilde üretilir ve akne, sivilceye meyilli olan cilt tipleri de kullanabilir. Hatta düzenli kullanımda, cilt tipine özgü az ve öz ürün kullanıldığında, beslenme ve uykuya dikkat edildiğinde de sivilce, akne gibi sorunların kısa sürede geçeceği gözlemlenebilir.

İçindekiler

Yüz Spreyi Nedir?

Yüz spreyi, sprey yardımı ile cildin nemlendirilmesi, ferahlaması, serinlemesini sağlanması için üretilen bir cilt bakım ürünü olarak bilinir. Yüz spreyi aynı zamanda face mist de denilir. Cildin rahatlaması, dolgun, canlı ve parlak görünmesi sağlanır. İçeriği sayesinde cildi nemlendirir, antioksidan içeriği varsa sivilce ve aknelerin daha hızlı şekilde gitmesine yardımcı olur. Bu nedenle özellikle yaz aylarında tercih edilir. Bunun dışında yüz yogasında da masaj sırasında yağların yapısını inceltmek, cildin daha kaygan bir zemin olması için yüz spreyi kullanılır. Eğer merak ederseniz yüz yogası sırasında neler kullanılır, neler yapılır Yüz Yogası Neyle Yapılır? yazımı okuyup fikir edinebilirsiniz.

Yüz Spreyi Nasıl Kullanılır?

Yüz spreyi, şeklinden dolayı uygulması oldukça pratiktir. Aynı zamanda sprey formunda olduğundan bireyler yanlarında daha kolay şekilde taşıyıp ihtiyaç duyduğunda kullanabilir. Temiz cilde nemlendirici, serum vs uygulamadan önce kullanılır. Bazen makyaj bazı ya da sabitleme, yüzü serinletmek için de yüz spreyleri kullanılır. Son zamanlarda ise yüz yogasında face mist yani yüz spreyleri önerilir. Bu yüz spreyleri cildin rahatlaması, nemlendirilmesini sağlar. Eğer atopik bir cilt ise rahatlamasını, cildin nefes almasına olanak tanır. Yüze direkt olarak sprey ile uygulanır ve durulama gerektirmez. Ürün cilt tarafından emildikten sonra nemlendirici, güneş kremi, serum vs sürülerek günlük bakımlar tamamlanabilir.

Yüz Spreyi Ne Zaman Kullanılır?

Sabah ve akşam olmak üzere cilt temizliği yapıldıktan sonra kullanılabilir. Cilt bakım rutininde istenirse tonikleme işleminden sonra yüz spreyi kullanılması cildin rahatlaması, nefes almasını sağlar ve daha canlı, dolgun bir görünüme kavuşması sağlanır. Aynı zamanda yüz yogası yapılırken masaj bölümüne geçmeden yağ sürmeden önce uygulanır. Bunun dışında bahar ve yaz aylarında cildin ferahlaması, soğuması için de termal su, yüz spreyi tercih edilebilir.

Yüzün Canlı ve Parlak Görünmesi  için Ne Yapmalı?

Cildin güzel, sağlıklı, canlı ve parlak görünmesi birçok faktöre bağlıdır. Örneğin bireyin günlük yeteri kadar uyuması, dengeli ve sağlıklı beslenmesi, gün içerisinde bol su tüketimi, cilt tipine özgü ürünlerin kullanılması gerekir. Aslında bu sayılanların hepsi bir bütündür ve birinde bir aksama olduğunda ciltte de problemler olabilir. Bunun yanı sıra stres, hava koşulları da cildi etkiler. Bu nedenle bireyler fiziksel olduğu kadar zihinsel olarak da stres yönetmeyi bilmeli, hayattan keyif alarak yaşamayı hedef haline getirmeye çalışabilir. Yüzün sağlıklı, canlı ve parlak görünmesi aynı zamanda kullanılan ürünlere bağlıdır. Cildi rahatlatan, serinlik katan yüz spreylerini gün içerisinde kullanılması anında cilde canlılık ve dolgunluk kazandırılmasına yardımcı olur. Özellikle buzdolabında bulunan yüz spreylerini kullanılması cildin toparlanması, ferahlaması, şişliklerin inmesini sağlar. Böylece cilt canlı, parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. Ciltte reaksiyon yapmayan, temiz içerikli ve cilt tipine özgü ürünler ile cilt bakım rutini oluşturmak, güneş kremi ya da makyajdan arındırmadan uyumamak, sık sık havlu, yastık kılıfların değişmesi de gerekir. Böylece akne, sivilcelere karşı önlem alınır ve cilt daha sağlıklı görünür.

Bloğumu beğendiyseniz yeni yazılarımdan haberdar olmak için Facebook  hesabımı takip edebilirsiniz. Hoşçaaakaalııın:)

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir