Ygs’ye Sayılı Günler Kaldı / Neler Yapmalı?

Merhabalar 🙂

Tüm sınava giren arkadaşlarım heyecan, stres içerisinde… Kaç sefer bu sınava hazırlandım ben sayamadım. O yüzden kendi tecrübelerim doğrultusunda size ufak tüyolar vermeye çalışacağım. Deneyimlerimi okumak için Tık Tık ! Yaşadığınız gergin, sinir bozucu dönemi özetlemek gerekirse sürekli kalk yemek ye çalış yemek ye çalış yat modu neredeyse… Dershanelere, okula gidenler için de aynı sonuçtur. Çünkü amaçlar sınava hazırlanmak olunca psikoloji başka bir boyuta geçiyor. Dilerseniz diğer bir yazım ygs lys’ye girenlere öneri yazımı Buradan !okuyabilirsiniz.
P_20160228_133148
Tüyolara geçecek olursam ; İlk olarak kendinizi sıkmamaya çalışın. Vakit az kaldı herkes elinden geldiği kadar konuları bitirmeye çalıştı. Şu an konu çalışmanız size hiçbir fayda sağlamayacak. Sadece sınavda akıl karışıklığı olarak size geri dönecek. Bunun için elinizden geldiğince kendinize çalışma şartlarınıza razı olmaya çalışın.

Suçlamayı bırakın. Özellikle kendinize karşı yüklenmeyi bırakın. Sınav çok önemli farkındayım her şey buna bağlı değil ancak. Ben her şeyin sınavla değişeceğini sınavın sihirli bir değnek olacağına inanıyordum. Hayalimdeki üniversite hayalimdeki bölüm olunca her şey kırmızı halıda beni bekliyordu, yıldızların arasından her gün okula gidiyordum. Problemlerim olmuyordu, istediğim bölümü kazanmak istediğim işte çalışmama yetiyordu. HAYAAALL BURAYA KADAR TAMAM ! Hiçbiri olmadı 😀 İstediğim İletişim Fakültesini yaşadığım şehirde en iyi okul iş imkanı sunan Ankara’da KAZANDIM ! Emek verdim aynı sizler gibi belki yeteri kadar değil ama yetti. Sınavın son haftasında kendi rızanızı alın ki rahat olabilin. ELİMDEN GELENİ YAPTIM ! BİTTİ, SINAV GEÇECEK ! Psikolojisini yakalamaya çalışın…
P_20160226_220337
Size burada gelip sorular kolay olacak, her şeyi bırakın demiyorum. Bilakis KAFAYA TAKIN AMA KENDİNİZİ SIKARAK DEĞİL ! Kafaya takmak kelimesini ben çalışma olarak niteliyorum. Ygs hayallerinize giden yolda ilk kapı değerlendirin fakat asıl kısmının ve en önemli aşamanın Lys’de bittiğini unutmayın. Lys bölüm olarak ne isterseniz, ne kadar çalışırsanız o kadarla dönecek. Olaya şöyle bakalım: Ygs’de elenen arkadaşlar olacak, tüm bölümler aynı anda yarşıyor ve kimse kendi alanlarına yönelmemiş oluyorlar. Lys’de bildiğiniz gibi rakip sayısı azalıyor, herkes istediği bölüm için ne kadar emek verirse o kadar alacak Lys’de. Ama Ygs’de bunu beklemeyin. Emekleriniz çöp olabilir ya da siz öyle düşünebilirsiniz. Şu hataya düşmeyin arkadaşlar; puanım 300 geldi çok düşük berbat diye değil sizin orada puan kısmına bakmanız hata diyorum size… (ailemiz yada çevremizdekiler sorar genelde bunu işin çok içerisinde olmadıkları için bizde sırf o yüzden önemliymiş gibi görmeye başlarız. ) Sınav açıklandığında bakacağınız yer puan tablosu DEĞİL ! SIRALAMA TABLOSU ! Sıralama her şeyi değiştiriyor, o puan dediğimiz küsüratlar o kadar kişi ileri ya da geri atabiliyor ki… Mezun arkadaşlarınıza sorun, danışın. Onlar neler yaşamış kulak verin.

Çok ağır ders konu yüklemelerini bırakın. Bu hafta yapacağınız en güzel şey bol bol deneme çözmek… Evde bile olsa bol bol deneme… Yapamadıklarınızı hemen hocalarınıza, birbirinize, sosyal medya hesaplarından yardım alarak çözebilirsiniz, yeter ki isteyin !Bu arada sözel sorularınız olursa aşağıda hakkımda bölümünde yer alan mail adresimden bana ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz. Severek tüm sorularınıza cevap vermeye çalışırım. Ayrıca iletişim fakültesiyle ilgili sorularınız varsa yine severek yanıtlarım.

Çevre, akraba, arkadaşlarım ne der baskısı… Arkadaşlar ! Size ilk tavsiyem kendinizden razı olun cümlesiydi. Bunun nedeni kendinize olan güveninizi toplamanız ve sınava hiçkimse için değil kendiniz için girdiğinizin farkında olmanız için istedim. Aileniz, çevreniz; tıp, mühendislik, öğretmenlik isteyebilir diyorum ki ben de size ; Siz ne istiyorsunuz? Sanatla ilgili bir bölüm mü, hemşirelik, tıp, mühendislik, radyocu, gazeteci mi? Siz istediğinizi seçin. Hayatınızı kimse sizin yerinize yaşamıyor, hata yaptığınızda bile cezasını siz çekiyorsunuz en yakınlarınız değil. Ne güzel konuştun sen yaptın mı sanki derseniz evet yaptım. Radikal kararla istemediğim sevmediğim bölümün bir dersine bile girmeden en köklü üniversiteyi bıraktım. Pişmanlık bir kere bile duymadım. İLk senelerde olmadı ama sonunda istediğim oldu. Sizden istediğimde mücadeleci olun, sakın arkadaşlar eğitim sistemine yenik düşmeyin. Bizden istenilen kendimizi harap etmemiz, kaç öğrenci intihar etti, stresten kalp krizi geçirdi . Sınav bir şekilde geçecek ama kesinlikle dünyanın sonu değil, olmamalı, izin vermeyin buna ! SİZ DEĞERLİSİNİZ, EĞİTİM SİSTEMİ YERİN DİBİNE BATSIN !
P_20160228_133324
Sınavda elinizden gelenin en iyisini yapın. Çıktığınızda elimden gelen çabayı gösterdim deyin ve yola devam edin. Lys’de istediğiniz sıralmayı alabilirsiniz ama çalışarak… Maraton bu sınavla bitmiyor, şunu unutmayın ben her zaman sizlere açığım ne zaman destek lazım olursa her anlamda bana ulaşabilirsiniz. Eğitim dediğimiz kısım artık sadece sınavla bitmiyor. üniversiteyi istediğiniz bölümü inşallah en iyi şekilde kazanırsınız ve kazandığınızda asıl o zaman anlayacaksınız eğitimin aslında kendi çabanız, bilgi birikiminiz, ne kadar çok okumak gerektiğini göreceksiniz ve bu maraton bile gözünüzde ufacık kalacak. Çalışın başarın olmuyorsa tekrar deneyin. İstediğiniz elbetteki olacak çalışın, isteyin kendi engelinizi kendiniz kaldıracaksınız.

Sınav günü neler yapmak gerekiyor ona da biraz değinmek istiyorum. Kahvaltınızı yapın ama ne çok abartın ne de kuş kadar yiyin. Yanınıza mutlaka su alın ve rahat olacağınız kıyafetler giyin. Ne çok üşüyün ne de çok sıcak tutsun kıyafetleriniz… Hatta uğurlu giysinizi, en sevdiklerinizi giyin ve güzel hissedin kendinizi … Ben mesela uğurlu pembe öpücüklü çorabımla girmiştim ve mutluydum 😀 Sınavdan önce eğer sağlık probleminiz yoksa bir bardak sıcak kahve ve ufak çikolata yemeniz sorulara odaklanmanızı sağlar. Çünkü sorular belli bir saatten sonra sıkmaya başlayabilir derin bir nefes alıp toplanmanız daha da kolaylaşacaktır. Hepinize başarılar diliyorum, asıl sınavın Lys olduğunu unutmamanızı tavsiye ediyorum. İstediğiniz bölümü kazanmanız dileğiyle 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

2 yorum

 1. Kesinlikle öyle..
  Gerekenleri yapmak.. Gerekenden fazlasını yapabilmek için çabalamak.. Ve başarmak..
  Bence bu yazının özet hali..
  Sınava girecek olan öğrencinin kendisi.. Sonrasında olacakları yaşayan da kendisi.. Kimsenin lafına bakmamak gerekiyor..
  Ve ben şuna inanıyorum; sınava girecek olan kişiye destek olan aklı selim en az bir kişi bile varsa, o kişinin başarısı daha çok artıyor bence. .
  Sınavlarda herkese başarılar <3

  1. Çok haklısın canımm, bu güzel ve değerli yorumun için çok teşekkürler bitanem <3 :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir